امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

احساسات ایرانی در وین

نمایشگاهی از عکسهای فرهاد ورهرام، عکاس، کارگردان و فیلمبردار ایرانی، که با عنوان "احساسات ایرانی" در یکی از تالارهای مرکز موزه های وین، پایتخت اتریش برپاست، با استقبال فراوانی روبه رو شده است.

 

 یک نمونه عکس از مجموعه مترسک ها

نمایشگاهی از عکسهای فرهاد ورهرام، عکاس، کارگردان و فیلمبردار ایرانی، که با عنوان "احساسات ایرانی" در یکی از تالارهای مرکز موزه های وین، پایتخت اتریش برپاست، با استقبال فراوانی روبه رو شده است.

در این نمایشگاه که روز پنجشنبه، 28 اوت افتتاح شد و به مدت یک ماه به طول خواهد انجامید، فرهاد ورهرام، مناظری بدیع از ایران را به نمایش گذاشته است.

عکس هایی که آقای ورهرام برای آخرین نمایشگاه خود برگزیده، در واقع منتخبی از چند مجموعه کاری وی هستند که در کنار هم، جلوه هایی متنوع از طبیعت نقاط مختلف ایران را در برابر تماشاگران نمودار می سازد.

در این نمایشگاه، عکس هایی از معماری چند روستا و شهر، در کنار چند عکس از مجموعه بزرگ وی درباره مترسک ها در مزارع ایران و عکس هایی از طبیعت کنار هم نشسته اند تا بیننده، در گشت و گذاری کوتاه، شاهد نقش هایی کمتر دیده شده از فضاهایی متفاوت باشد.

مجموعه های فرهاد ورهرام از مترسک ها، که بالغ بر 5 هزار عکس از نمونه های مترسک در سراسر ایران می شود، مجموعه ای در نوع خود کم نظیر باشد که می تواند بویژه از نظر مردم شناسی حایز اهمیت باشد.

در مراسم افتتاح نمایشگاه "احساسات ایرانی"، پروفسور ماکس کلیمبورگ، استاد تاریخ هنر و انسان شناس در دانشگاه وین، در نطقی کوتاه به ابعاد مردم شناسانه آثار آقای ورهرام پرداخت و بر این ویژگی تاکید کرد.

سعید منافی، فیلمساز سرشناس ایرانی مقیم اتریش نیز در این مراسم، از سوی کانون هنرمندان ایرانی مقیم وین، با اهدای مجسمه یک مترسک، اثر هربرت لینک، هنرمند مطرح اتریشی به آقای ورهرام، آثار وی را مورد تمجید قرار داد.

فرهاد ورهرام، در مجموعه عکس های دیگری، نظیر آثار تاریخی در ایران، خانقاه دراویش قادریه، کوچ ایل بختیاری، مراسم تعزیه، کویرهای ایران، مراسم قالیشویان، سفالگری، عشایر ایران، شیوه های صید در سواحل خزر و خلیج فارس، ارگ بم و منابع طبیعی ایران، به ابعاد دیگری از زیست بوم و مردمان ایران پرداخته است.

وی مستندسازی است که تقریبا تمامی آثارش بر مطالعات مردم شناسانه استوار است. او در کنار آفرینش های هنری خویش، همواره تحقیقاتی بوم نگارانه و مردم شناسانه نیز انجام داده و از یافته های این تحقیقات در فیلم ها و عکس های خود بهره جسته است.

در حقیقت، فرهاد ورهرام با عکس و فیلم، در پی ضبط واقعیت جاری در طبیعت و زندگی مردم نواحی محتلف ایران از کردستان گرفته تا ترکمن صحرا، از ساحل خزر گرفته تا کرانه های خلیج فارس و از جنگل تا کویر ایران بوده است.

عکس ها و فیلم های وی تا کنون در نمایشگاه ها و جشنواره های مختلفی در تهران، اصفهان، وین، پاریس، گراتس( اتریش)، هلسینکی( فنلاند) و فرایبورگ( آلمان) به نمایش درآمده است.

فرهاد ورهرام، در سال 1327 در بروجرد به دنیا آمده و دانش آموخته رشته کارگردانی سینما از دانشکده هنرهای دراماتیک است.

فیلمبرداری فیلم های مستند چوکا(1353)، گلاب(1355)، کاریز، رویشی از باران(1359)؛ تحقیق فیلم های دانه های روغنی(1361)، هور دورق(1362) و کارگردانی فیلم های تثبیت شن(1353)، نخل(1356)، بازار اردهال(1358)، صیادان بلوچ(1362)، آبگینه(1365)، تاراز(1366)، قتل شتر(1370)، عروسی مقدس(1374) و یاد و یادگار(1378)، از جمله آثار وی در عرصه فیلم است.


نمونه هایی از عکس های به نمایش در آمده در وین:
 

منبع: BBC

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری