0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شیراز- مرکز فرهنگی یا باغ‌موزه دفاع مقدس شیراز پس از گذشت ۱۵ سال در بوته فراموشی قرارگرفته و هنوز تا به بهره‌برداری رسیدن راه درازی در پیش دارد.

موزه دفاع مقدس شیراز

به گزارش خبرنگار مهر، «ساختمان موزه دفاع مقدس به مرحله نهایی خود رسیده و موزه آرایی آن باقی‌مانده است که در صورت کمک و همکاری مسئولین محترم این موزه ساخته و به بهره‌برداری خواهد رسید.» این جمله کوتاهی است که مدیرکل پیشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پنجم شهریورماه سال گذشته در بازدید فرمانده ناجای فارس بیان می‌کند تا او نیز به سنت مدیران پیشین با این وعده بگذارد و بگذرد و باغ‌موزه دفاع مقدس شیراز به سرنوشت مراکز فرهنگی چون تالار ابوریحان که در میان بازار میوه و تره‌بار به‌کندی نفس می‌کشد، دچار شود.

این در حالی است که باغ‌موزه دفاع مقدس شیراز هنوز پس از گذشت ۱۵سال از کلنگ احداث، در نبود بودجه کافی مراحل ساخت را به‌کندی می‌گذراند و این موزه تاکنون ۴ مدیرکل را یکی پس از دیگری تجربه کرده است.

سردار ابراهیمی: ۶۰درصد ساخت‌وساز باغ‌موزه انجام‌گرفته است

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس در پیوند با این موضوع و آخرین تحولاتی که درباره این باغ‌موزه روی‌داده به خبرنگار مهر می‌گوید: اکنون تا ۶۰ درصد کار ساخت‌وساز موزه پیشرفت داشته و باقیمانده آن بخشی مربوط به کارهای سخت‌افزاری و بخشی نیز نرم‌افزاری است و البته عمده کار موزه نیز در بخش موزه آرایی است.

سردار خداداد ابراهیمی کار موزه آرایی را سخت عنوان کرده و بیان می‌کند: دراین‌باره باید آراء صاحب‌نظران هنر، معماری و آشنا به مبانی دفاع مقدس یافته و گردآوری کرده و نقطه نظرات این گروه را دریافت کرد.

وی تاکید می‌کند: در موزه آرایی ضرورت دارد که نظر مسئولان استانی دریافت شده و از آرا و اندیشه‌های نماینده ولی‌فقیه و امام‌جمعه شیراز، استاندار فارس، فرماندهان ارشد ارتش و سپاه، مدیران کل جهاد کشاورزی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید انقلاب اسلامی در موزه آرایی استفاده شود.

موزه دفاع مقدس شیراز

سردار ابراهیمی بخشی از به درازا کشیدن راه‌اندازی این موزه نبود بودجه کافی عنوان کرده و می‌گوید: بخشی از مشکلات بودجه خوشبختانه حل‌شده و اعتقادداریم این مشکلات در آینده هم ادامه نخواهد یافت.

وی روند ساخت موزه را نیازمند دست‌کم سه سال زمان برای تکمیل دانست و اشاره کرد: البته همه موضوعات دفاع مقدس در منطقه فارس در یک موزه نمی‌گنجد، چراکه بعضی موضوعات گسترده در حوزه دفاع مقدس را باید در زمینی دیگر و محوطه‌ای دیگر انتقال داد، یعنی چند موزه باید در مرکز استان فارس داشت.

ابراهیمی ادامه می‌دهد: موضوعات ریز و ظریف، هنرهای دستی، فیلم، تئاتر، کتاب، خاطره‌ها و آثار شهدا در این موزه قرار می‌گیرد. در حالیکه منطقه عملیاتی با حضور تانکهای جنگی، موتور هواپیمای دشمن، یا خودروهای منهدم شده دشمن نیاز به زمین دیگری دارد که باغ‌موزه دفاع مقدس گنجایش آن را ندارد.

وی ساخت موزه‌های شماره یک و دو مجموعه فرهنگی دفاع مقدس شیراز را مورد اشاره قرار داده و می‌گوید: می‌شود با ساخت این موزه‌ها به نام شهید سپاسی یا شهید اعتمادی هرچه که نمی‌توانستیم در این باغ‌موزه قرار دهیم در این موزه‌ها گنجانده و مردم بر اساس موضوعاتی که علاقمند ستند به موزه دلخواهشان مراجعه کرده و از آن استفاده کنند.

سردار ابراهیمی ادامه می‌دهد: در باغ‌موزه دفاع مقدس مباحث پژوهشی، تحقیقی و آثار نمایشی نیاز دارد که به‌مرور گسترش یابد.

موزه دفاع مقدس شیراز

 

وی زمین جنوبی موزه دفاع مقدس کنونی را مناسب برای فازهای دیگر آن عنوان کرده و البته ابراز می‌کند که گرچه امکان‌پذیر نیست، اما تلاش می‌کنیم شهرداری و شورای شهر شیراز را متقاعد کنیم که این زمین خریداری شود. تازه این بخشی از باغ‌موزه است که تکمیل خواهد شد.

مدیرکل بنیاد دفاع مقدس فارس یافتن زمین دیگری برای ساخت فازهای بعدی موزه دفاع مقدس را از برنامه‌های آینده این بنیاد عنوان کرده و می‌گوید: باید این زمین امکان اتصال به شاهراه‌ها، بزرگراه‌ها و خیابان‌های اصلی شیراز داشته باشد تا هم به ترافیک آن یاری رسانده و هم مکمل این باغ‌موزه باشد.

وی با یادآوری اینکه تکمیل فاز نخست باغ‌موزه دفاع مقدس شیراز سه سال دیگر زمان نیاز دارد، ادامه می‌دهد: ساخت موزه دوم دفاع مقدس شیراز نیاز به این دارد که نقطه نظرات مسئولان مربوطه استان جلب شود چراکه شاید آن‌ها باور داشته باشند نیازی به موزه دیگری نیست و همین یک موزه کفایت می‌کند، لذا باید مستندات برای متقاعد کردن مسئولان کار که در ایجاد و تکمیل این موزه و دیگر موزه‌ها موثرند گردآوری تا در فضایی عقلایی و منطقی این موضوع دنبال شود.

وی بودجه موردنیاز برای تکمیل باغ‌موزه دفاع مقدس شیراز را دست کم ۶ میلیارد تومان اعلام کرده و می‌افزاید: امیدواریم این بودجه را به‌مرور زمان‌بر اساس آن فرایندی که برای بنیاد تعریف‌شده دریافت کنیم.

استاندار فارس: تلاش می‌کنیم موانع سر راه اتمام این موزه برداشته شود

این درحالیست که استاندار فارس در روزهایی که تازه پا به ساختمان استانداری گذاشته بود در پاسخ به یکی از خبرنگاران خبرگزاریها از رفع موانع ساخت موزه دفاع مقدس سخن به میان آورده و عنوان کرده بود: تلاش می‌کنیم موانع سر راه اتمام این موزه برداشته شود.

سید محمد احمدی با اشاره به اینکه سال ۹۲ معادل دو میلیارد تومان به ساخت این موزه اختصاص یافته، از اختصاص بودجه‌ای برای تامین بخش دیگری از هزینه‌های این موزه خبر داده بود.

از سویی چندی پیش معاون مهندسی و امور یادمانهای بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس در گفتگو با یکی از رسانه‌ها عنوان کرده بود که در حال حاضر به‌جز چند استان که همچنان دچار مشکل اختصاص زمین مناسب برای ساخت این مجموعه‌ها هستند، در بسیاری از استانها مجموعه فرهنگی در حال احداث است.

سردار محمد ناظر گفته بود که استان‌هایی چون زنجان، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی  و هرمزگان  در ساخت موزه  بین ۵ تا ۲۰ درصد پیشرفت داشته‌اند که پیشرفت بسیار کمی است. همچنین استان‌هایی چون قزوین، البرز، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و کرمانشاه همچنان فاقد زمین هستند که برای  دریافت زمین از سوی استانداری، شهرداری‌ها و شورای شهر پیگیر هستیم.

موزه دفاع مقدس شیراز

وی در این راستا اعلام کرده بود که در استان‌های یزد، کرمان، سمنان، فارس، کرمانشاه، قم، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، گلستان، مرکزی،   مازندران، خوزستان، دزفول، آذربایجان غربی و شرقی در حال احداث این مجموعه‌های فرهنگی هستیم.

این در حالی است که رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر داستان تکمیل باغ‌موزه دفاع مقدس را در شورای چهارم جستجو کرده و می‌گوید: در این دوره دیداری با استاندار وقت انجام گرفت و موضوع این موزه مطرح شد.

هاجری: برای به سرانجام رسیدن این موزه تقسیم‌کاری انجام‌گرفته است

محمدرضا هاجری خبرهای خوشی نیز در اینباره داده و می‌گوید: به‌تازگی برای به سرانجام رسیدن این موزه تقسیم‌کاری انجام‌گرفته و مقررشده مبلغی از سوی معاونت عمرانی استانداری و بخشی نیز از مرکز و مقادیری از سوی معاونت فرهنگی شهرداری شیراز تامین شود.

وی با اعلام اینکه سال گذشته نیز یک میلیارد تومان برای تکمیل این باغ‌موزه اختصاص یافت، افزود: ازآنجاکه فضای کنونی موزه محدود است در نظر داریم برای سال جاری بوستانی بدین منظور در بلندی‌های بابا کوهی شیراز نیز به موزه اختصاص یابد که توسط یکی از مهندسان ایثارگر طراحی خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز از اختصاص بودجه‌ای بدین منظور هم خبر داده و می‌گوید: برای تکمیل باغ‌موزه ۲ میلیارد و برای بوستان دفاع مقدس شیراز و فضای سبز آن ۳ میلیارد تومان در نظر گرفته‌شده است.

هاجری تاکید می‌کند: افزون بر آن برای سال جاری کمک جداگانه‌ای به موزه دفاع مقدس شیراز می‌شود.

امیری: آماده مشاوره دادن برای موزه آرایی هستیم

با توجه به اینکه مرکز فرهنگی دفاع مقدس شیراز بخش‌های فیزیکی ناتمامی ندارد و به گفته سردار ابراهیمی نیازمند موزه آرایی است، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، از آمادگی این سازمان برای دادن مشاوره جهت آراستن این موزه خبر داد.

 مصیب امیری بیان می‌کند: این آمادگی راداریم برای تسهیل و تسریع در تکمیل این پروژه ملی که ابعاد فرهنگی و گردشگری برای فارس و شیراز دارد مشاورینی را به بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس معرفی کنیم.

این موزه بخشی از مرکز فرهنگی دفاع مقدس است که در طراحی‌های انجام‌شده موزه، مرکز اسناد دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی، مرکز تحقیق و پژوهش و سالن آمفی‌تئاتر روباز برای استفاده در برنامه‌های متنوع دیده‌شده است.

موزه دفاع مقدس شیراز

عملیات اجرایی ساختمان موزه تقریبا تکمیل‌شده و در کنار آن ساختمان اداری و سالن آمفی تئا‌تر در حال ساخت‌وساز است. این درحالیست که سازندگان موزه دفاع مقدس تلاش می‌کنند تا به‌وسیله این مکان یک نماد شهری مناسب ایجاد کنند که خروجی آن افراد را جذب کند و فرد برای حضور دوباره در این مکان مشتاق باشد.

با توجه به تفاوت‌هایی که ساخت موزه دفاع مقدس با سایر موزه‌ها دارد تلاش شده تا از کمک طراحان و معمارانی استفاده شود که ایده‌های آن‌ها به دوران جنگ نزدیکتر است ازاین‌ رو ممکن است اتمام پروژه زمان‌بر باشد.

همچنین یادمان سرباز گمنام در ورودی این موزه قرار خواهد گرفت تا مسئولان و افرادی که وارد پروژه می‌شوند به آن ادای احترام کنند. وجود ویژگی‌های مختلف در این مکان می‌توانند باغ‌موزه دفاع مقدس را به یکی از نمادهای شهر شیراز تبدیل کند.

نشان ورودی موزه دفاع مقدس شیراز، بیانگر مفهوم عروج است، طبقه همکف این موزه به گذرگاه خاطره سال‌های ۵۷ تا ۶۷ و روایت جنگ تحمیلی اختصاص دارد، در طبقه اول این موزه که به حماسه‌سازان اختصاص دارد، اسامی ۱۴ هزار و ۶۰۰ شهید استان فارس و تندیس‌های برخی شهدا قرار خواهد گرفت و صحنه‌هایی از بمباران هوایی شیراز و فضای جنگ نیز به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود.

در طبقه دوم که به‌عنوان «یادگاران» نام نهاده شده نیز یادگارهای به‌جامانده از شهدا و اسامی اولین‌ها در دوران دفاع مقدس نظیر اولین شهیدان، اولین فرمانهای جنگ، آثار هنری دفاع مقدس، روایت سقوط صدام با عنوان «سقوط سردار قادسیه» به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود.

در این موزه گالری آب‌نما‌ها با نمادهای رزمندگان در زمان جنگ، مراکز فرهنگی و در حاشیه آن نیز نمایشگاه‌های فصلی در نظر گرفته‌شده که هم‌اکنون از پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصدی برخوردار است و در صورت تأمین اعتبارات وعده داده‌شده ملی و استانی می‌تواند در سال ۹۴ به بهره‌برداری برسد.

به‌هرحال باغ‌موزه دفاع مقدس نیازمند عزم جمعی برای پایان مراحل ساخت است و در این خصوص دستگاه‌های متولی امر می‌توانند همکاری‌های گسترده‌ای رابین یکدیگر برقرار کرده تا مشکلات احداث این موزه برطرف شود.

گزارش و عکس: محمدحسین نیکو پور

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری