0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مرمت آرامگاه 2500 ساله داریوش به اتمام رسید

مرمت و استحكام بخشی آرامگاه داریوش هخامنشی كه در ارتفاع 26 متری از سطح زمین و در دل كوه جای گرفته است به اتمام رسید.

نقش رستمبه گزارش «میراث خبر»، آرامگاه داریوش هخامنشی در نقش رستم یكی از مهم ترین آرامگاه های باستانی در كشور محسوب می شود كه در محوطه باستانی نقش رستم و در كنار آرامگاه های دیگر پادشاهان هخامنشی جای گرفته است. مرمت این آرامگاه از سال 1381 آغاز شده است.
كاظمی سرپرست محوطه باستانی تخت جمشید در مورد مرمت های انجام شده در آرامگاه داریوش گفت: «به علت ایجاد شیارهایی در بالای كوهی كه آرامگاه داریوش در آن جای گرفته طی سال های گذشته آب به داخل آرامگاه ورودی كتیبه ها نفوذ پیدا كرده بود و باعث آسیب دیدن بخش هایی از این آرامگاه شده بود از همین رو مرمت های آرامگاه را شروع كردیم.»
وی در مورد این مرمت ها گفت: «مرمت آرامگاه داریوش هخامنشی در چند مرحله به انجام رسیده كه شامل مسدود كردن نفوذ شیارهای درون كوه، مرمت، استحكام بخشی و رسوب زدایی نقش برجسته های آرامگاه است.»
آرامگاه داریوش هخامنشی در نقش رستم و در 5/2 كیلومتری از محوطه باستانی تخت جمشید جای گرفته است.
در این محوطه باستانی علاوه بر آرامگاه داریوش، سه آرامگاه دیگر نیز از خشایارشاه، اردشیر اول و اردشیر دوم جای گرفته است.
عرض هر یك از آرامگاه ها در این مجموعه 19 متر و طول آنها 93/22 متر است. ورودی آرامگاه داریوش به شكل مربع است.
در ورودی این آرامگاه كتیبه های میخی و آرامی وجود دارد. در این كتیبه داریوش اهورامزدا را ستایش می كند و فتوحات خود را بر می شمرد و از اندیشه های خود سخن می گوید.
راهرو داخل آرامگاه داریوش كبیر 72/18 متر طول و 70/3 متر مربع عرض دارد. در این آرامگاه 9 تابوت سنگی وجود دارد كه به داریوش و ملكه و سایر بستگان او تعلق دارد.
آرامگاه داریوش متعلق به 522 _ 486 سال ق.م است.

"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری