0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان از اتمام مراحل اولیه مطالعاتی طرح مجموعه شهری همدان خبر داد

اتمام مراحل مطالعاتی طرح مجموعه شهری همدان

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان همدان، محمدحسین مرادی اظهار کرد: مجموعه شهری همدان شامل شهرهای همدان، جورقان، مریانج، صالح‌آباد، بهار، قهاوند، لالجین و مهاجران است.

وی بیان داشت: شهر همدان به عنوان شهر مرکزی مجموعه شهری با شعاع عملکردی، اقتصادی، اجتماعی و خدماتی بوده و تمام شهرهای پیرامون آن دارای یکپارچگی اقتصادی، اجتماعی و خدماتی است و ضرورت دارد در مدیریت یکپارچه قرار گیرد.

مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی همدان تصریح کرد: مراحل مطالعاتی اولیه طرح مجموعه شهری همدان شامل تحلیل و تدقیق محدوده در سطح ملی و منطقه در حال اتمام است.

وی با اشاره به اهداف تهیه طرح مجموعه شهری ابراز داشت: برای تحقق توسعه پایدار در ایران توسعه اقتصادی و اجتماعی همراه با حفظ و بهبود محیط زیست طبیعی، تدوین اهداف، برنامه و مدیریت برای هر یک از مجموعه‌های شهری نه تنها ضروری بلکه حیاتی است.

مرادی درباره چگونگی مهار آسیب‌های زیست‌محیطی اظهار کرد: در مجموعه‌های شهری توزیع و تمرکز متناسب با جمعیت و فعالیت ساماندهی، اسکان کم درآمدها و از میان برداشتن فاصله مرکز و پیرامون، برنامه و مدیریت واحد یا هماهنگ شده باعث مهار آسیب‌های زیست محیطی می‌شود.

وی با اشاره به متدولوژی تعیین محدوده شهری همدان گفت: تعیین محدوده مجموعه شهری در دو مرحله صورت می‌گیرد که مرحله نخست آن با استفاده از معیارهای حداکثری وسیع‌ترین محدوده ممکن معرفی می‌شود.

مدیریت معماری و شهرسازی اداره کل راه و شهرسازی همدان افزود: در مرحله دوم نیز با استفاده از معیارهای تدقیق محدوده تعدادی از بخش‌ها حذف و محدوده نهایی حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس دسته‌بندی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری، مجموعه‌های شهری بر حسب تعداد جمعیت شهر مرکزی به سه گروه مجموعه شهری میانی، بزرگ و منطقه کلان‌شهری تقسیم‌بندی می‌شود.

مرادی اضافه کرد: مجموعه شهری همدان با توجه به جمعیت حدود 525 هزار نفری شهر همدان در سال 90 در گروه مجموعه شهری بزرگ جای می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر جمعیت بین 200 هزار تا 500 هزار نفر باشد مجموعه شهری میانی و اگر بین 500 تا یک میلیون نفر باشد مجموعه بزرگ و چنانچه یک میلیون نفر و یا بیشتر باشد مجموعه شهری مذکور منطقه کلانشهری نامیده می‌شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری