امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 «آورا» تیم ایرانی نایب قهرمان مسابقات جهانی طراحی «تئاتر ایده‌آل»

تیم ایرانی «آورا» در شرایطی موفق به كسب رتبه دوم در میان بیش از یک صد تیم شركت‌ كننده در این مسابقه جهانی شد كه به دلیل خودداری سفارت آمریكا از صدور روادید، اعضای تیم از حضور در نشست دفاعیه آثار راه یافته به فینال مسابقات - در جریان كنفرانس سالانه «موسسه تئاتر و تکنولوژی ایالات متحده» (USITT) در «سین سیناتی ایالت اوهایو» - محروم شدندمقدمه:

هنرهای نمایشی همواره تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت بصری زندگی بشر داشته­اند و معماری در کنار آن به مثابه ظرفی برای وقوع حضور داشته است.در طول تاریخ این ظرف به تدریج توانست به بهبود کیفیت اجرای نمایش کمک کند، به گونه ای که بسیاری از انواع هنرهای نمایشی بدون وجود معماری مناسب دیگر امکان وقوع نخواهند داشت. فن­آوری نیز در قرن گذشته به این میدان پای گذاشت و در کنار معماری توانست افق های جدیدی را در برابر اجرا کنندگان[i] و مخاطبان نمایان کند.گستردگی این سه زمینه و تفاوت های میان آنها نیاز به سازمان­هایی برای هماهنگی و وضع استانداردها و قوانین در بین معماران ، متخصصان و هنرمندان را عیان کرد.در این بین یکی از فعال ترین و شاخص ترین موسسات"انستیتیو تئاتر و تکنولوژی ایالات متحده"[ii] است.در طی نیم قرن گذشته این موسسه در تلاش برای پیوند میان متتخصصان و هنرمندان بوده است و با برپایی دفاتر متعدد در کشور امریکا و جذب اعضای متخصص در بسیاری از زمینه های مرتبط با تئاتر از 40 کشور دنیا به سوی این هدف گام بر­می­دارد.

در همین راستا و در سه سال اخیر این موسسه اقدام به برپایی مسابقه "طراحی تئاتر ایده­آل" به منظور درگیر نمودن دانشجویان هنرهای نمایشی،معماری و فنی با پروژه های حرفه ای تئاترنموده است. مسابقه سال جاری از سوی هیئت برگزار کننده با این پرسش تعریف شد: " یک تئاتر ایده­آل برای اجرا و آموزش تئاتر حرفه ای چگونه است؟"

تیم "آورا"[iii] متشکل از هشت نفر در بهمن ماه هزار و سیصد و هشتاد و هفت به منظور شرکت در این مسابقه تشکیل و طبق قوانین مسابقه در دو گروه طراحی[iv] و تئاتر[v] (کارفرما)سازماندهی شد.(گروه کارفرما وظیفه تعیین نیازها و تعریف دقیق صورت مسئله و گروه طراحی وظیفه خلق اثری برای پاسخ بهینه به آن نیاز ها را برعهده داشت).

پس از قضاوت طرح های ارسالی به دبیرخانه مسابقه، "آورا" توانست در کنار دو گروه اسپانیایی و لهستانی به دور نهایی مسابقه راه یابد. اعضای سه گروه برتر برای ارائه و دفاع از طرح ها در برابر هیئت داوران و متخصصان تئاتر و فن­آوری های مرتبط، به کنفرانس سالانه USITT دعوت شدند.متاسفانه به دلیل عدم صدور روادید برای اعضای "آورا"، تنها دو گروه اروپایی موفق به دفاع از طرح های خود شدند و در نهایت تیم اسپانیایی رتبه اول را از آن خود کرده و آورا به همراه تیمی ازلهستان مشترکا رتبه دوم را کسب کردند.

معرفی طرح:

سعی "آورا" در طراحی معماری، بنا به آموخته هایی كه از معماری ایرانی و دانشی كه از معماری روز دنیا بدست آورد بر طراحی ساختمان بدیعی بود، كه ضمن در نظر گرفتن شاخص های معماری ایرانی و به كار گیری آن در معماریمدرن، استفاده از تكنولوژی روز در طراحی ساختمان نیز مورد توجه قرار گیرد. همانطور که قبلا اشاره گردید، خواسته مسابقه طراحی ساختمان تئاتری بود كه هم در آن بتوان به اجرای حرفه ای نمایش، تمرین تئاتر و همچنین فعالیت های دیگر مانند : اپرا، باله، موسیقی و نمایش مد و همچنین در کنار تمامی فعالیت های ذکر شده بتنوان به تدریس حرفه ای تئاتر نیز پرداخت. طراحی یک ساختمان چند عملكردی و در عین حال با رعایت استانداردهای مربوطه به هر کدام در آن. حجم حلزونی شكل كه با به كار گرفتن قوس به شكل فوق العاده دینامیك و پوسته ای تشكیل شده است، بروی حوضی از آب قرار گرفته است.از سالیان دور قوس ها به عنوان عنصرقدرتمند سازه ای و در عین حال زیبا در بناهای ایران حكم فرمایی میكرده اند. از آتشكده ها گرفته تا مساجد صفوی و تا به امروز جایگاه قوس ها در معماری ایران انكار ناشدنی است.

در معماری ایرانی همواره آب به عنوان عنصری شاخص در بنا به شمار می رفته است و در حقیقت آب به عنوان عنصری كامل كننده بنا بوده است. آورا نیز با بكار گیری این عنصر در طراحی خود حجم ناقص صدف را به حجم كامل تبدیل كرده و از آب، بنا به كاربری كلی ساختمان برای تلطیف فضا بهره گرفت.

 

 

اعضای تیم

 

گروه طراحی

 

امید سلیقه راد:تحصیلات نیمه تمام معماری / سرپرست گروه، طراح معماری، آکوستیک

مرتضی رهبر:دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظر دانشگاه شهید بهشتی / لیسانس معماری دانشگاه شیراز / طراح معماری و منظر

اردوان بیدگلی:لیسانس معماری دانشگاه تهران / طراح معماری و منظر

علی خدمتگزار:تحصیلات نیمه تمام معماری / طراح معماری، کمک طراح آکوستیک

 

صادق پناهی آذر:دانشجوی کارشناسی معماری دانشگاه تهران/لیسانس معماری دانشگاه منچستر /طراح معماری، نویسنده بخش معماری

مرتضی قربانی افتخار:کاردان الکترونیک دانشگاه آزاد واحد شهر ری / طراح تاسیسات و آکوستیک

 

گروه کارفرما

 

امین علی کردی:دانشجوی کارشناسی ارشد پژوهش هنر دانشگاه تربیت مدرس / لیسانس سینما دانشگاه سوره / سرپرست و کارشناس گروه تئاتر

نازنین والاجم:دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه تربیت مدرس / لیسانس سینما دانشگاه سوره / کارشناس تئاتر

 

 

 

 

 

نتایج مسابقه:

http://www.usitt.org/commissions/ArchitectureStudents.html

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری