0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

منتخب مردم تهران با تاکید بر اینکه شأنیت شورای شهر تهران هیات مدیره شهرداری تهران شدن نیست، گفت: متاسفانه شورا شأنیت هیات مدیره شهرداری تهران را پیدا کرده است و این روند کاری صددرصد خطاست که باید در یکی از دوره‌های شورا ساختارشکنی شود و این روند تغییر کند.آنچه شهردار جدید تحویل می‌گیرد را به مردم گزارش دهیم/مخالف رای‌گیری علنی شهردارم

به گزارش خبرنگار «شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران، محمدمهدی تندگویان در «میزگرد شورای چهارم و دغدغه‌ها» که به همراه محمد سالاری - عضو دیگر شورای چهارم در ایسنا برگزار شد با اشاره به تحقق اقتصاد پایدار شهری به عنوان یکی از دغدغه‌های چهارمین دوره شورای شهر تهران، گفت: برای هر هزینه‌ای در شهر باید بررسی جامعی صورت گرفته ومشخص شود که چقدر در اقتصاد پایدار شهری که روی آن مانور می‌دهیم، تاثیرگذار است. در واقع باید دید مباحثی مانند فروختن تراکم، گرفتن پول از مردم به هر عنوان و بودجه‌ها و اعتبارات از هر روش و کانالی که نسبت به بسیاری از آنها معترض هستیم در نهایت چقدر در ماندگاری این شهر تاثیر دارد.

وی با تاکید بر رویکرد خدماتی شهرداری گفت: رویکرد شهرداری اقتصادی نیست اما در این بنگاه خدماتی باید کاری صورت گیرد که در اقتصاد مردم تاثیرگذار باشد. برای مثال اگر برج میلاد ساخته می‌شود باید در کنار بهره‌برداری‌های مختلف مثل بهره‌برداری مخابراتی، رویکرد گردشگری فراگیر هم در نظر گرفته شود.
 
وی با اشاره به بررسی اقتصاد پایدار شهری در بخش‌های مختلف‌، افزود: باید برای همه اقداماتی که صورت می‌گیرد توجیه برای مردم وجود داشته باشد و مثلا در بحث ساخت اتوبان شفاف‌سازی شود که آیا این اقدام توجیه اقتصادی داشته است و اگر نه حداقل یک پاسخ مناسب برای مردم داشته باشیم.
 
تندگویان با تاکید بر ضرورت جداسازی مقولات فرهنگی و اجتماعی شهر از سیاست و دولت ادامه داد: باید در شهرداری و نهادهایی دیگر ذیربط در امور فرهنگی برون‌سپاری واقعی انجام دهیم و نباید براساس خطوط قرمز سیاسی هر چیزی که مال مردم است از آنها سلب کنیم. یقینا اعتقادات مردم قوی‌تر است و باید جایگاه انتخاب را به آنها داد تا بتوانند انتخاب‌های خودشان را در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی نشان دهند. البته نقایص در این مقوله و اتفاقاتی که در این حوزه اتفاق افتاده است تنها تقصیر شهرداری نیست و باید فرهنگ را از سیاست و دولت جدا کرد و گذاشت تا خود مردم انتخاب و نظارت کنند.
 
وی با بیان اینکه شهرداری تهران تاکنون بیشتر امکانات عمرانی به وجود آورده است، افزود: برای مثال سرای محله و اماکنی که امکان بهره‌برداری فرهنگی و اجتماعی در آنها وجود دارد، ساخته شده که البته باید بررسی شود چقدر درست بوده اما یکی از چیزهایی که در تهران به عنوان یک کلان‌کشور باید مورد توجه قرار گیرد این است که سفرهای درون شهری به حداقل برسد.
 
منتخب مردم تهران با اشاره به افزایش تعداد اعضای شورای چهارم، گفت: باید نهادهایی که در مدیریت شهری ذی‌نفوذ هستند را شناسایی کرد تا در کنار شورا قرار بگیرند. شورای چهارم با توجه به افزایش اعضا و حضور دولتی که مدعی اعتدال است و نیز فضای خوبی که در کشور به وجود آمده و انشاءالله دیگر کسی به دنبال بداخلاقی سیاسی نیست، می‌تواند کارهای خوبی را انجام دهد.
 
وی با بیان اینکه در مورد بسیاری از مشکلات شهری تنها بخش کوچکی از حوزه عملکرد در دست شهرداری و شوراست به موضوع ترافیک اشاره کرد و افزود: در این موضوع قسمت کوچکی از آن به شهرداری تهران وابسته است و بخش‌های دیگری همچون راهنمایی و رانندگی، خودروسازان و تولید سوخت نیز تاثیرگذار و در شرایطی که مثلا فرآورده استاندارد نباشد، هر چه نهادهای دیگر تلاش کنند کاری پیش نمی‌رود و تمام نهادهای ذی‌نفوذ در شهر باید در مصوبات شورا دخیل باشند.
 
تندگویان با بیان اینکه شورای شهر به عنوان یک نهاد قانونگذار نیازمند نهاد مطالعاتی و پژوهشی است، گفت: شورا نیز برای انجام مطالعات تطبیقی، قومی و بومی نیازمند یک مرکز مطالعاتی و پژوهشی است و باید مطالعات دقیق وجود داشته باشد تا بتوانیم قانون‌های بکر در جهت استاندارد کردن شهر مصوب کنیم.
 
شورا اطلاع‌رسانی مناسبی برای مردم ندارد
 
وی با تاکید بر اینکه شورا اطلاع‌رسانی مناسبی برای مردم ندارد، افزود: مردم در تهران و شهرهای مختلف تعریف درستی از شورای شهر ندارند و این اتفاق پس از سه دوره نقطه ضعف برای شورا است و باید مانند برنامه مجلس و مردم در رسانه‌ها برنامه‌ای هم برای شورا وجود داشته باشد تا مردم از همه اتفاقات و اختیارات شورا مطلع باشند.
 
مجلس باید جایگاه بازوهای اجرایی مصوبات شورا را مشخص کند
 
این منتخب مردم تهران یکی دیگر از اولویت‌های شورای چهارم را موضوع ارزیابی و نظارت خواند و گفت: شورا می‌تواند مشاور امین همه نهادهای شهری باشد و باید با انجام نظارت دقیق مدام به عنوان یک مشاور ایده بدهد. در عین حال باید موضوع بازرسی و بازخواست عملکرد شاخه‌های قانونی در اختیار شورا قرار گیرد و جایگاه بازوهای اجرایی مصوبات شورا باید از طریق مجلس برای وزارتخانه‌ها مشخص شود.
 
وی با تاکید براینکه این حرف به معنای زیاده‌خواهی نیست،افزود: یقینا نهاد قانون‌گذار، نهاد اجرایی نیست ولی نهاد قانون‌گذاری که قوانینش اجرا نشود، چه منفعتی دارد! اگر اعتبار و بودجه نهادی که در شهر کار می‌کند در اختیار شورا قرار گیرد و این نهاد بداند اگر قوانین شورا را انجام ندهد، بودجه‌ای پرداخت نمی‌شود کفایت می‌کند.
 
سهم شهروندان در بهره‌برداری از شهر مناسب نیست
 
تندگویان با اشاره به اینکه جامعه آماری مناسبی از نیازهای مردم وجود ندارد، افزود: باید جامعه آماری مناسب از نیازهای مردم به دست آید و بر اساس آن به مردم خدمت‌رسانی کنیم.

وی دغدغه دیگر شورای چهارم را موضوع مبلمان محیطی شهر دانست و گفت: در این رابطه بحث زیادی انجام شده اما کار کارشناسی صورت نگرفته است. باید در بحث مبلمان محیطی تحقیقات مناسبی انجام شود و این موضوع را سلیقه‌ای نکنیم. در این زمینه به دلیل عدم یک تعریف مشخص ابلاغ مشخصی نیز وجود ندارد.
 
وی با تاکید بر اینکه اصلاح و ساماندهی و نظم‌دهی به سبک ساختمان‌های شهری باید از ساختمان‌های دولتی آغاز شود، افزود: در حال حاضر شهرداری بعضا ساختمان‌هایی در مناطق مختلف ساخته است که با هیچ معماری متناسب نیست و باید با رعایت این اصول معماری در احداث معابر، پارک‌ها و اماکن عمومی به مردم ایده بدهیم.
 
اطلاع‌رسانی به مردم همه چیز را شفاف می‌کند
 
تندگویان در خصوص شفاف‌سازی شورا برای مردم در مسائل مختلف، گفت: شفاف‌سازی زمانی موثر است که جامعه، یک جامعه مدنی شده باشد؛ یعنی مردم از همه چیز مطلع باشند و حق خود را مطالبه کنند. من به عنوان نماینده مردم در در زمینه اطلاع‌رسانی نباید مراعاتی کنم و هر چیزی که در رابطه با شهرداری و نهادهای دیگر وجود دارد و حق مردم است باید توضیح داده شود.
 
فردی که شهردار می‌شود ممکن است آنقدر مدیریت خوبی داشته باشد که لیاقت رییس‌جمهوری پیدا کند
 
شهردار در این دوره حتما در هیات دولت حضور می‌یابد
 
وی تاکید کرد که برای شهرداری به دنبال فردی خادم ملت هستیم، اظهار کرد: فردی که شهردار می‌شود ممکن است آنقدر مدیریت خوبی داشته باشد که لیاقت رییس‌جمهوری پیدا کند و به نظر من این اتفاق بدی نیست و کسی هم با این روند مخالف نمی کند اما اینکه بخواهد برای اینکه رییس‌جمهور شود، از امکانات سوء استفاده کند مناسب نیست و شهردار باید خود را پاسخگوی شورای شهر بداند.
 
منتخب شورای چهارم در خصوص حضور شهردار در هیات دولت گفت: شهردار در این دوره حتما می‌نشیند در هیات دولت این یک قانون و قاعده است که شهردار تهران باید در هیات دولت حضور داشته باشد. شهردار تهران به عنوان شهردار یک کلان شهر که تمام وزارتخانه‌ها در آن ذی‌نفع هستند باید از مسائل کلی کشور مطلع باشد از این طریق هم می‌تواند در تدوین لوایح به دولت کمک‌رسانی کند و هم می‌تواند در مدیریت شهر بهتر عمل کند.
 
وی ادامه داد: اگر تاکنون شهردار حضور نداشته به دلیل مشکلات بین دولت و فضای سیاسی بوده است .
 
وی با تاکید بر اینکه شهردار حتما باید در جلسات هیات دولت حضور پیدا کند، افزود: البته این فرد باید یادش بماند موظف به پاسخگوی به شوراست و ما فردی نمی‌خواهیم که فکر کند فرمانده عملیاتی شهر است و نباید به هیچ کدام از نهادها پاسخگو باشد.
 
با مدل فرافکنی موافق نیستم
 
تندگویان در خصوص حسابرسی‌های شهرداری توسط شورا و درستی نحوه این حسابرسی‌ها، گفت: یقینا اگر از اول انقلاب تا امروز کل شهرداری‌ها را بررسی کنیم اسناد مثبت است و مشکل نشان داده نمی‌شود چراکه حسابرسی‌ها بحث‌های تخصصی دارد و چون گستردگی قوانین شهری زیاد است و این قوانین تجمیع نشده، ضابطه‌ مشخصی هم ابلاغ نشده است. متاسفانه در بحث شهرسازی ضعف‌های زیادی داریم که نمی‌شود کسی را مقصر دانست و باید با مشخص کردن مغایرت‌ها، قوانین صریح بشوند.
 
اعضای شورا باید قوانینی که باعث تخلفات در شهرداری شده را مجددا بررسی کنند
 
به دلیل احتمال سوء‌استفاده یک عضو شورا از دیدارهای مردمی نمی‌توانیم حق مردم را از آنها سلب کنیم
 
وی افزود: اعضای شورا در کمیسیون‌ها باید قوانینی که باعث تخلفات شده را مجددا بررسی کنند و به یک قانون صریح برسند و آن را ابلاغ کنند و اگر در این مورد به عنوان اعضای شورا فرافکنی کنیم درواقع خودمان را زیر سئوال برده‌ایم و برای دوری از این مشکل تاریخی باید مدل منطقی برخورد با اتفاقات ناشایست عملی شود.
 
وی در خصوص دیدارهای مردمی و شائبه سوء استفاده از این کار برای رای آوردن، ضمن اعلام موافقت با ادامه دیدارهای مردمی، گفت: نماینده مردم اگر با مردم ملاقات نداشته باشد پس چه کاری باید انجام دهد و به دلیل اینکه ممکن است یک نماینده‌ از این شرایط سوء‌استفاده کند نمی‌توانیم حق مردم را از آنها سلب کنیم. باید سعی کنیم خدمت صادقانه و نه خدمتی که کارناوال تبلیغاتی باشدداشته باشیم و تحقق این روحیه هم به اینکه چقدر خود را خادم مردم حس کنیم، مربوط می‌شود.
 
تندگویان با اشاره به انتخاب محسن هاشمی به عنوان گزینه نهایی اصلاح‌طلبان برای معرفی به شورا، هر نوع حساسیتی روی شخص محسن هاشمی را رد کرد گفت: برخی مسائل موضوعی شخصی است و خود وی باید پاسخ آن را دهند اما من برخی شائبه‌ها در مورد موانع انتخاب وی را باطل و بی‌پایه و اساس می‌دانم. ضمن اینکه در مورد آقای قالیباف - گزینه مطرح اصولگرایان برای شهرداری تهران هم این شائبه وجود دارد که برای کاندید مجدد شدن وی منع قانونی وجود دارد.
 
اولین درخواستم از رییس شورای جدید استفتاء از قانون در مورد کاندیدا شدن مجدد یک فرد برای شهرداری در دوره‌های متوالی خواهد بود
 
منتخب مردم تهران تاکید کرد: به عنوان یک نماینده پس از رسمیت شورا اولین درخواستم از رییس شورا استفتاء از قانون در مورد کاندیدا شدن مجدد یک فرد برای شهرداری در دوره‌های متوالی خواهد بود و تا زمانی که پاسخ کتبی در این مورد نیاید وارد عرصه رای‌گیری نخواهم شد.

در جلسات اول شورا گزارشی واقعی ارائه شود تا مردم بدانند شهردار جدید چه چیزی را تحویل گرفته است
 
تندگویان در خصوص بدهی شهرداری تا قبل از شروع دوره جدید مدیریت شهری و ساماندهی این بدهی‌ها، گفت: چه شهردار فعلی باقی بماند و چه فرد دیگری شهردار شود باید مدیریت شفاف تحویل داده شود و ای کاش این اتفاق در سطح کلان کشور هم می‌افتاد. پیشنهاد من این است در جلسات اول شورا گزارشی واقعی از شهرداری ارایه و به مردم اعلام شود تا مشخص شود شهردار جدید چه چیزی را تحویل گرفته است و در پایان دوره مدیریت هم باید شفاف تحویل داده شود.
 
تندگویان در مورد احتمال تاخیر در انتخاب شهردار و وقفه در امور شهری، گفت: من به عنوان یک نماینده تابع قانون هستم و قانون به من اجازه داده است تا سه ماه روی موضوع انتخاب شهردار متوقف شوم چرا که باید کاری منطقی و متناسب با عقل انجام شود تا به یک انتخاب مناسب منتهی شود.
 
وی همچنین وقفه در کار شهر تا زمان انتخاب شهردار در تهران و سایر شهرها را هم بیشتر یک هیاهوی مطبوعاتی خواند و گفت: کجای تهران کار متوقف شده و برای مثال زباله‌ها جمع‌آوری نشده است؟ ممکن است در تصمیم‌گیری‌های کلان وقفه‌ای به وجود بیاید اما کارهای روتین انجام می‌شود.
 
وی تاکید کرد: مردم از من به عنوان عضو شورا برخورد منطقی می‌خواهند و در شرایط فعلی تکلیف کاندیدای ما برای شهرداری معلوم است ولی اگر شورا نتوانست در روزهای اول به نتیجه برسد کسی نمی‌تواند این موضوع را زیر سئوال ببرد.
 
وی همچنین تصریح کرد که با رای‌گیری علنی برای انتخاب شهردار تهران موافق نیست و گفت: این اتفاق برای هیچیک از رای‌گیری‌ها مراجع قانونی کشور نمی‌افتد و در صورت علنی بودن هم دردسر‌های خودش را دارد و روند خوبی نیست. مردم افرادی را به عنوان نماینده خود انتخاب کرده‌اند که آنها هم قرار است شهردار را انتخاب کنند؛ رای‌ها همیشه مخفی بوده و علنی کردن آن معنایی ندارد.
 
تندگویان با بیان اینکه گزینه مناسب برای ریاست شورا را آقای مسجدجامعی می‌دانم، افزود: دلیل این انتخاب نزدیکی دیدگاه‌های آقای مسجدجامعی به دولت اعتدال است.
 
وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: به دنبال مصلحت شهر تهران هستم و این مصلحت را در آرامش می‌بینم چرا که در هشت سال گذشته این آرامش نه تنها از تهران بلکه از کل کشور رفته است. مردم از تنش، درگیری‌های سیاسی و تهمت‌های بی‌اساس به قدر کافی کشیده‌اند و باید فرد معتدل در شهرداری قرار گیرد که مردم از آرامش به وجود آمده لذت ببرند

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری