0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: مرمت و احیای چهارطاقی‌های دشت ارزوئیه با خاک‌برداری و استحکام‌بخشی این یادمان‌های کهن تاریخی آغاز شد.

چهارطاقی های دشت ارزوئیه

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، محسن موحدی با اعلام این خبر افزود: در این پروژه چهار بنای چهارطاقی پس از خاک‌برداری و خواناسازی خطوط معماری، استحکام بخشی و مرمت خواهند شد.
 


وی با اشاره به اینکه چهارطاقی‌های دشت ارزوئیه از جمله بناهای باارزش سده‌های پایانی دوره تاریخی است که تا سده‌های نخست اسلامی به حیات خویش ادامه داده است، افزود: بناهای یاد شده که در جریان بررسی و شناسایی باستان‌شناسی شهرستان ارزوئیه در بهار سال 88 به انجام رسید، نقشه‌برداری و مستندسازی کامل شد.
 


موحدی اضافه کرد: چهار طاقی‌های ارزوئیه طی گذشت سده‌های طولانی صدمات و آسیب‌های فراوان طبیعی را متحمل شده و طی دهه‌های گذشته نیز آسیب‌های انسانی صدمات فراوانی بر پیکره این بناهای ارزشمند وارد آورده است.
 


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان ادامه داد: مصالح به کار رفته در بناهای یادشده سنگ لاشه و ملات ساروج است که بوم آورد منطقه بوده و از استحکام قابل توجهی برخوردار است.
 


وی خاطرنشان کرد: از جمله نکات قابل توجه در بناهای یاد شده وجود عناصر معماری چون گنبد، طاق‌های گهواره‌ای یا بیضی شکل و فیل پوش است که با وجود آسیب‌های وارده بعد از گذشت یک هزاره همچنان استوار باقی مانده است.
 


موحدی در پایان خاطر نشان کرد: اعتبار تخصیص یافته پاسخگوی مرمت و احیای کامل مجموعه‌های یادشده نیست، بنابراین ضروریست در برنامه‌های مرمتی سال‌های آینده نیز با تامین اعتبار لازم مرمت، احیا و مطالعه همزمان باستان‌شناسی چهار طاقی‌های دشت ارزوئیه پیش‌بینی و به مرحله اجرا گذاشته شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # همتی 1392-01-26 13:54
بیجاره چهار طاقی ها بعد از این همه سال كه پابرجا موندن معلوم نیست قراره كی قصابشون بشه؟!كاش ما هم بدونیم اون قصابه كیه و چی خونده ؟!
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری