0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بافق از آغاز عملیات مرمتی مسجد جامع این شهرستان خبر داد.

مرمت مسجدجامع بافق

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه یزد و به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، عباس قدیریان با اعلام این خبر گفت: مسجد جامع تاریخی بافق یکی از زیباترین و مهمترین بنای ارزشمند مذهبی در شهرستان بافق بوده که از حیث معماری بسیار حائز اهمیت است.
 


وی افزود: قدمت این مسجد به قرن پنجم هجری بر می‌گردد و از دو قسمت تابستانه و زمستانه تشکیل شده که در قسمت تابستانه آن شبستانی است با بادگیرهای بزرگ و به سبک مسجد جامع کبیر یزد که بر پایه‌های مستحکم استوار است.
 


وی ادامه داد: وجود گودال باغچه در حیاط مسجد جامع و قرارگیری فضاهای مختلف در آن، بنایی با همان قدمت ایجاد کرده که آن هم از لحاظ معماری بخصوص معماری کویری دارای اهمیت فراوان بوده و هم از جاذبه‌های دیگر این بنا وجود هشتی بزرگ که در ضلع شرقی درب ورودی اصلی قرار دارد و سقف آن از تزئینات گچی زیبایی برخوردار است.
 


قدیریان اضافه کرد: با توجه به وظیفه ذاتی میراث فرهنگی در نگهداشت و مرمت بناهای تاریخی، مرمت مهمترین بنای تاریخی بافق در دستور کار میراث فرهنگی شهرستان قرار گرفت و با جذب اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال مرمت و ساماندهی این بنا آغاز شد.
 


وی در خصوص مراحل انجام مرمت بنا گفت: اهم اقدامات مرمتی در این بنا شامل دیوار چینی مشبک، ازاره چینی، اندود گچ بدنه، شرفی لبه بام، بندکشی، آجرفرش کف و پشت بام و دیگر اقدامات مرمتی مورد نیاز خواهد شد که امیدواریم در مدت چند ماه به پایان برسد.
 


مسجد جامع بافق با شماره ثبتی 1828 در تاریخ 15 دی ماه 1375در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری