0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
میدان آزادی

16 شهریور در نشست مسئولان دستگاه های اجرایی تجویز می شود
آخرین نسخه درمان زخم های برج آزادی

شانزدهم شهریور ماه جاری، مجموعه فرهنگی _ هنری آزادی محل برگزاری نشست مسئولانی خواهد بود كه به عنوان متولی، آخرین برنامه های خود را برای نجات برج آزادی، نماد تهران ارایه می كنند. نتیجه اقدامات انجام شده از سوی شهرداری منطقه 9 و بنیاد رودكی برای سامان دهی برج آزادی كه در طی سال های گذشته در اثر فرسودگی ناشی از گذر زمان و نیز بی توجهی برخی مسئولان، آسیب های قابل توجهی را متحمل شده است، هفته آینده برای اعمال نظر كارشناسی در ساختمان برج آزادی مورد بررسی قرار می گیرد.شانزدهم شهریور ماه جاری، مجموعه فرهنگی _ هنری آزادی محل برگزاری نشست مسئولانی خواهد بود كه به عنوان متولی، آخرین برنامه های خود را برای نجات برج آزادی، نماد تهران ارایه می كنند.
به گزارش «میراث خبر»، نتیجه اقدامات انجام شده از سوی شهرداری منطقه 9 و بنیاد رودكی برای سامان دهی برج آزادی كه در طی سال های گذشته در اثر فرسودگی ناشی از گذر زمان و نیز بی توجهی برخی مسئولان، آسیب های قابل توجهی را متحمل شده است، هفته آینده برای اعمال نظر كارشناسی در ساختمان برج آزادی مورد بررسی قرار می گیرد.
«رسول خادم»، رییس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اعلام این مطلب، تصریح كرد: «اقدامات انجام شده از سوی مسئولان و دستگاه های متولی از جمله نمایندگان وزارت ارشاد ،شورای شهر و شهرداریبه منظور تهیه طرح ساماندهی برج آزادی به خوبی پیش رفته و طرح جامع نجات این برج و همچنین طرح احیای فضاهای فرهنگی آن در جلسه هفته آینده ارایه و بررسی خواهد شد.»
به گفته خادم، طرح جامع سامان دهی بنای برج آزادی از سوی مشاوران طرف قرارداد شهرداری منطقه 9 و طرح احیای فضاهای فرهنگی نیز از سوی بنیاد رودكی تدوین شده است كه این دو طرح به زودی و با اختصاص اعتبار مورد نیاز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عملیاتی خواهند شد.
چنانچه رییس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران می گوید، براساس رایزنی های انجام شده با مسئولان وزارت ارشاد، اعتباری 500 میلیون ریالی برای آغاز عملیات اجرایی در مرحله نخست، در نظر گرفته شده است.
وی همچنین گفت: «اگر چه بنای برج آزادی به لحاظ ارزش های تاریخی و فرهنگی بنایی شاخص در تهران به شمار می رود، اما در طرح جامعی كه برای سامان دهی آن تدوین شده، مجموعه نابسامانی های ترافیك، مرمت و ... نیز لحاظ شده است.»
اقدامات آغاز شده از سوی كمیسیون فرهنگی شورای شهر برای سامان دهی برج آزادی به ماه های پایانی سال 82 باز می گردد. مسئولان و كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین مدیریت وقت مجموعه فرهنگی آزادی آن زمان اعلام كرده بودند كه بنای برج آزادی نیازمند تعمیر و مرمت جدی است و در صورت ادامه آبیاری محوطه چمن میدان و پوسیدگی لوله های آب، بنای برج آزادی به شدت در معرض خطر نشست و تخریب قرار می گیرد.
متخصصان مرمت اعلام كرده اند كه سنگ های رو بنا به دلیل فرسودگی و میزان بالای آلاینده های هوا در این محدوده در برخی از قسمت های برج ریزش كرده و بر همین اساس باید طی اقداماتی منسجم برای مرمت نمای این برج اقدام شود.
آنچه بیش از هر چیز به اعتقاد كارشناسان، موجب تعدد معضلات برج آزادی شده است، نبود متولی مشخص برای سامان دهی و رسیدگی به مشكلات این بنای تاریخی است. هم اكنون كمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران مسئول اصلی و هماهنگ كننده سیاست های سازمان های متعددی كه در مورد این برج مسئولیت دارند، محسوب می شود.
در حال حاضر تشكیلات اداری برج آزادی زیر نظر وزارت ارشاد و امور حفاظتی آن از سال 79 در اختیار بنیاد فرهنگی رودكی است.
این مجتمع فرهنگی و هنری كه زمانی یكی از مهم ترین كانون های فرهنگی پركار در پایتخت به شمار می رفت، به دلیل نبود برنامه های مدون و از پیش تعیین شده، دچار ركود شده است.
برج آزادی علاوه بر این كه نماد شهر تهران محسوب می شود، در درون خود دارای سالنی مجهز است كه از آن می توان برای اجرای تئاتر، كنسرت موسیقی و نمایش فیلم استفاده كرد. هم چنین این مجموعه دارای یكی از مجهزترین و زیباترین نگارخانه ها و موزه های تهران است.
این مجتمع فرهنگی در زمان تاسیس بنیاد رودكی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منفك و به همراه تالار وحدت به بنیاد رودكی پیوست. از مهم ترین دلایلی كه برای این تفكیك بیان شد ایجاد رونق فرهنگی و تولید و اجرای آثاری در زمینه تئاتر و موسیقی توسط بنیاد رودكی برای این مجتمع بوده اما این اهداف تاكنون محقق نشده است.
برج آزادی در دهانه اصلی ورودی شهر تهران و یكی از پرتراكم ترین مناطق تهران از نظر جمعیت قرار دارد و می تواند نقش موثری در سامان دهی فرهنگی محیط اطراف خود داشته باشد.
چمن كاری میدان آزادی و راه های اطراف آن، در نگاه از بالا شبیه سقف درونی مسجد شیخ لطف الله اصفهان است و طرح حوض های میدان هم برگرفته از حوض های باغ فین كاشان است.
مجموعه آزادی در 1353 به شماره 1008 در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده و برخی معتقدند براساس قانون ثبت آثار، سازمان میراث فرهنگی مسئول حفاظت و رسیدگی به آن است.


میراث خبر"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری