0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام کرد:

آخرین مهلت به شهرداری اصفهان برای تعدیل ارتفاع برج جهان نما

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به شهرداری اصفهان یك هفته مهلت داد تا نظر نهایی خود را در مورد میزان تعدیل ساختمان جهان نما به این سازمان اعلام كند.

عالی قاپوبرج جهان نما كه ساخت آن از سال 1376 در میدان دروازه دولت اصفهان آغاز شده، بنایی بتونی با 48 متر ارتفاع است كه در فاصله 720 متری از میدان نقش جهان ساخته شده است. قسمت هایی از این برج مرتفع از درون میدان ثبت جهانی شده نقش جهان قابل رویت است، به همین دلیل به اعتقاد كارشناسان داخلی و خارجی، حریم آسمانی میدان نقش جهان توسط این برج بتونی شكسته شده است.
عصر دیروز (۱۹ آبان)باحضور رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ،استاندار ،شهردار و مسولان شهر اصفهان جلسه ای در مورد تعدیل ارتفاع ساختمان جهان نما و رسیدن به یك نتیجه نهایی در شهر اصفهان برگزار شد.
«سید حسین مرعشی» رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور در مورد این جلسه ،گفت: « تعدیل ارتفاع ساختمان جهان نما از سوی مقامات استان اصفهان از جمله استاندار و شهردار پذیرفته شده اما اختلاف اصلی در مورد میزان تعدیل است كه در این ارتباط نظرات متفاوتی وجود دارد. »
وی با اشاره به اینكه در جلسه اخیر، سازمان بار دیگر نظرات نهایی خود را مطرح كرده است،گفت: «قرار شد تا یك هفته دیگر شهرداری اصفهان نظر نهایی خود را در مورد میزان تعدیل برج جهان نما اعلام كند. »
مرعشی در ادامه گفت: «در صورتی كه نظر نهایی شهرداری در مورد میزان تعدیل برج جهان نما با نظر اعلام شده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اختلاف داشته باشد این سازمان از ابزارهای قانونی و مراج حقوقی و قضایی ماجرا را پی گیری خواهد كرد. »
طبق آخرین تصمیم گیری كمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، ارتفاع برج جهان نما باید در ناحیه پشت سازه به 24 متر و در بخش حاشیه خیابان چهار باغ به 12 متر كاهش یابد.
مركز میراث جهانی یونسكو در آخرین جلسه خود كه تیر ماه سال جاری در كشور چین برگزار شد از مقامات ایران خواست گزارشی را تا اول فوریه 2005 (13 بهمن 83) از مراحل پیشرفت كار كاهش ارتفاع جهان نما به این سازمان ارائه كند. همچنین یونسكو در این جلسه از كشور ایران خواست تا طبق نظر كمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در مورد تعدیل ارتفاع برج جهان نما عمل كند.طبق اعلام یونسكو در صورتی كه ایران ارتفاع یرج جهان نما را به میزان تعیین شده كاهش ندهد میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث در خطر جهانی جای خواهد گرفت.
میدان نقش جهان اصفهان كه از سال 1979 میلادی در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت رسیده یكی از شاخص ترین و منحصر به فرد ترین آثار تاریخی ایران و جهان است كه هر ساله تعداد بسیاری از جهانگردان داخلی و خارجی از آن دیدن می كنند. این میدان تاریخی مربوط به دوره صفویه و دارای دو مسجد، یك كاخ و ورودی یك بازار است.
تاكنون به گفته مسئولان شهری اصفهان برای ساخت برج جهان نما نزدیك به 20 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. سهام دار برج جهان نما كه نزدیك به 90 در صد آن ساخته شده شهرداری اصفهان است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری