0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
90 درصد بنای تاریخی ارگ بم، ویران شد

تازه ترین خبرها و گزارش های دریافتی یك روز پس از وقوع زلزله در كرمان _ شهرستان بم _ اعلام شده است كه 90 درصد بناهای تاریخی و زیبای ارگ بم به كلی تخریب شد.
به گزارش «میراث خبر»، به گفته «فكور پاس» مدیر كل میراث فرهنگی استان كرمان، ساعتی بعد از وقوع زمین لرزه، تیم هایی جهت بررسی و كمك از اداره كل میراث فرهنگی استان به سوی بم عازم شدند.
وی افزود: «حتی بناهایی كه از لحاظ استحكام و ایمنی از وضعیت مناسب برخورد بود نیز به كلی تخریب شده اند.
صبح امروز نیز (6 دی ماه 82) تیم هایی از میراث فرهنگی استان كرمان جهت كمك رسانی به مصدومین این زمین لرزه به شهرستان بم اعزام شدند.
همدردی انجمن دوستداران میراث فرهنگی با آوارگان
دبیر انجمن جوانان دوستدار میراث فرهنگی استان كرمان ضمن ابراز همدردی با مصیبت زدگان حادثه عظیم و غیر قابل تصور زمین لرزه بم و عرض تسلیت به بازماندگان این ضایعه بزرگ، تخریب بزرگ ترین مجموعه خشتی جهان را به تمامی دوستداران میراث فرهنگی تسلیت گفت و در ادامه افزود از همه دوستداران و حامیان میراث خواستاریم جهت برگرداندن عظمت این مجموعه زیبا از هیچ گونه كمكی دریغ نكنند.
تخریب بزرگ ترین مسجد خشتی
در اثر وقوع زلزله 5 دی ماه كه به كشته و مجروح شدن حدود 20 هزار نفر از هموطنان و تخریب حدود 80 درصد بناهای تاریخی كرمان از جمله ارگ به یادماندنی بم منجر شد، متاسفانه بزرگ ترین مسجد خشتی ارگ بم نیز كه چندی پیش كار مرمت آن اتمام یافته بود، كاملا تخریب شد.
این مسجد بزرگ خشتی، یكی از قدیمی ترین و زیباترین مساجد تاریخی كشور محسوب می شده است كه تمام پیكره آن از خشت ساخته شده بود این مسجد تاریخی مربوط به دوره سلوجوقیان است و به عنوان زیباترین مسجد در دل ارگ بم جای گرفته است. ارگ تاریخی بم كرمان، در دامنه صخره ای عظیم و به عنوان قلعه ای مستحكم ساخته شده است. این شهر تاریخی از چهار قسمت و 38 برج دیده بان تشكیل شده است. مصالح اصلی این بنا، خشت خام، گل رس و كاه است. قسمت های مختلف قلعه به ترتیب عبارتند از: ورودی و محله مسكونی، دروزاه دوم و اصطبل، دروازه سوم، سربازخانه و تشكیلات مربوط به آن، ساختمان مركزی یا حاكم نشین.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری