0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
آثار تاریخی دوران صفویه در محاق شرکت متروی اصفهان
عملیات اجرایی عبور مترو از خیابان تاریخی چهار باغ آغاز شد

با وجود مخالفت های مكرر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، شركت مترو اصفهان با ایجاد یك كارگاه در میدان دروازه دولت (ابتدای خیابان چهارباغ عباسی) اقدام به حفر گمانه عمیق كرده است. این اقدامات می تواند به آثار تاریخی كه از دوران صفویه در زیر خیابان كنونی چهارباغ باقی مانده است،آسیب جدی وارد سازد. همچنین لرزش زمین به علت حفر عمیق زمین می تواند به سازه های تاریخی اطراف خیابان چهارباغ صدمه وارد كند.

چهار باغ اصفهانعملیات اجرایی عبور مترو از خیابان چهارباغ عباسی توسط شركت مترو اصفهان آغاز شد. این شركت با ایجاد یك كارگاه و حفر یك گمانه عمیق در این خیابان، حفر تونل برای عبور مترو از این خیابان را آغاز كرد.
به گزارش «میراث خبر»، «محسن جاوری»، كارشناس اداره میراث فرهنگی استان اصفهان در مورد این اقدام شركت مترو گفت: «با وجود مخالفت های مكرر سازمان میراث فرهنگی، شركت مترو اصفهان از اواسط هفته گذشته با ایجاد یك كارگاه در میدان دروازه دولت (ابتدای خیابان چهارباغ عباسی) اقدام به حفر گمانه عمیق كرده است.»
وی با بیان این كه ایجاد كارگاه و حفر گمانه عمیق اولین اقدام سازمان مترو برای شروع عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ است، گفت: «اقدامات اجرایی شركت مترو در حفر عمیق زمین می تواند به آثار تاریخی كه از دوران صفویه در زیر خیابان كنونی چهارباغ باقی مانده است آسیب جدی وارد سازد. همچنین لرزش زمین به علت حفر عمیق زمین می تواند به سازه های تاریخی اطراف خیابان چهارباغ صدمه وارد كند.»
اقدامات اجرایی سازمان قطار شهری اصفهان در حالی آغاز شده است كه طی ماه های گذشته عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ با مخالفت سازمان میراث فرهنگی، كارشناسان فرهنگی و برخی از مقامات كشور از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی مواجه شده است.
طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با توجه به سست بودن خاك خیابان چهارباغ عبور مترو شهر اصفهان از زیر این خیابان می تواند باعث لرزش بناهای تاریخی شود كه در اطراف این خیابان تاریخی جای گرفته اند.
آخرین واكنش رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره عبور مترو از زیر خیابان تاریخی چهارباغ و بناهای تاریخی به نامه صریح حسین مرعشی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر مخالفت این سازمان با عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ باز می گردد.
برای حل معضل مترو شهر اصفهان صبح شنبه، جلسه ای با حضور استاندار، شهردار، مقامات شركت مترو و سازمان میراث فرهنگی در این شهر برگزار شد.
به گفته جاوری در این جلسه مسئولان قطار شهری اصفهان مصوبه پیشین مترو اصفهان را مبنی بر تغییر مسیر مترو اصفهان از خیابان چهارباغ به خیابان شمس آبادی، منتفی اعلام كردند و بار دیگر بر نظرات خود در مورد عبور مترو از خیابان چهارباغ اصرار ورزیدند.
خط یك مترو اصفهان كه خطی شمالی جنوبی است از ترمینال مسافربری كاوه شروع شده و به ترمینال صفه ختم می شود. طبق طرح مسئولان مترو این خط از خیابان چهارباغ می گذرد و پس از عبور سی و سه پل مسیر خود را تا ترمینال صفه ادامه می دهد. طول كل این مسیر 5/12 كیلومتر بوده كه حدود 12 كیلومتر از آن زیر زمین خواهد بود. تاكنون حفر تونل این خط تا ابتدای خیابان چهارباغ عباسی انجام شده است.
خیابان چهارباغ عباسی كه در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده یكی از قدیمی ترین و تاریخی ترین خیابان های كشور محسوب می شود كه در اطراف آن آثار تاریخی مهمی از جمله مسجد چهارباغ، كاخ هشت بهشت جای گرفته است. این خیابان تاریخی در سال 1310 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. طبق قانون هر گونه ساخت و ساز در این خیابان با اجازه سازمان میراث فرهنگی باید صورت گیرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری